Hazır giyimde zam beklentisi: ‘Kış sezonunda yüzde 30’u bulabilir’

LC Waikiki’nin Yönetim Kurulu Lideri Vahap Küçük, Türkiye’de artan maliyetler konusunda açıklamalarda bulundu.

Ekonomim’den Yener Karadeniz’e konuşan Küçük, kışlık eserleri üretmeye başladıklarını söz ederek, “Kışlıklarda fiyat artışı enflasyonun altına kalacak. Eskisi üzere yüksek fiyat artış oranları görmeyeceğiz. Yurtdışına üretilenler dövize bağlı. Lakin önümüzdeki dönem kışlıklarda yüzde 20-30 ortası bir fiyat artışı olacaktır” dedi.

‘OLMASI GEREKEN, ENFLASYON KADAR KURUN DA ARTMASI’

Türkiye’de kurun baskılandığını söyleyen Küçük şöyle konuştu:

“Asgari fiyatın yüzde 100, gücün yüzde 200 arttığını varsayarsak ve buna başka girdi maliyetlerindeki artışı da eklersek ve bir de döviz de baskılanınca o vakit yurtdışına eser satma ve ihracat yapma konusunda zorlanıyorsunuz.

Türkiye’de kur baskılanıyor. Enflasyon yüzde 50 iken döviz birebir oranda artmıyor. Beklentimiz enflasyon hangi oranda artıyorsa dövizin de o oranda artması. Bu türlü devam ederse hali hazırda yüzde 80’den yüzde 70’e gerileyen mahallî tedarik oranımız yüzde 60’a kadar düşer.

Gelecek hükümetin bu mevzudaki siyaseti ne olur bilemiyoruz lakin olması gerekeni söylüyoruz. Olması gereken enflasyon kadar kurun da birebir oranda artması, at başı gitmesi. Şu anda dövizin olması gereken düzeyi 23-25 ortasında bir yer. Bizim ihracatçılar da bunu öngörüyor.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir