İkinci elde fiyat kısıtlaması başladı! Galericiler kurala uymadı

 

İkinci el araç satış fiyatlarının, sıfır araç fiyatından yüksek olarak belirlenmesine dair kısıtlama 15 Temmuz 2023 prestijiyle devreye girdi. Ticaret Bakanlığı tarafından 6 Temmuz 2023’te yapılan açıklamayla, ikinci el araç ilanlarına yönelik kontrollerin artırılacağı, kısıtlamaya uymayanlara 300 bin TL’ye varan cezalar uygulanacağı aktarılmıştı. Uygulamanın başladığı 15 Temmuz 2023 prestijiyle birtakım ikinci el araç satışı yapanların kısıtlamaya uymadığı görüldü. Kağıthane’de bulunan bir oto galeride Türkiye distribütörü firmanın internet sitesinde önerilen satış fiyatı 1 milyon 562 bin 675 TL olduğu görülen birebir özelliklerdeki aracın 2 milyon 90 bin TL’ye satıldığı görüldü. Araç sahibi ise aracın fiyatı hakkında ‘hiçbir şey düşmez’ dedi. Öte yandan ikinci el araç satın almak için oto galerilerin yoğunlukla bulunduğu Bağcılar’daki ticaret merkezine gelenler, fiyatlarda değişim olmadığını belirtti.

“KESİNLİKLE FİYAT DÜŞÜREN OLMADI TAM BİLAKİS ARTTI”

Oto galerici Osman Özer, “Hiçbir formda uygulanmaya başlamadı tersine fiyatlar daha çok çıkmaya başladı. Bu uygulansa oto galericiler için de millet için de daha uygun olur. Mutlaka fiyat düşüren olmadı tam bilakis arttı. Uygulansa bile kimi esnaflar kendi ortalarında bir şeyler yapıyor, bir biçimde çevirmeye çalışıyor. Sıfır araca 6 bin kilometre kısıtlaması geldiğinde araçla dışına çıkıp, gelip aracı satıyorlardı. Hiçbir tesir etmedi, bu da tesir etmez bence” dedi.

“YA GALERİCİLERİN HABERİ YOK YA BİZİM HABERİMİZ YOK”

Araç satın almak için oto galerileri gezen Ufuk Çelebi , “Şu an bunu uygulayan yok maalesef ki. Dün Beylikdüzü’nü, bugün Bağcılar’ı gezdim. Sıfır fiyatına bakıyorum 620 bin TL, burada (oto galeri) 655 bin TL yazmışlar çok abes bir durum. Bence tekrardan bunun üzerine gidilmesi lazım. Uygulama başlamış olabilir lakin ya galericilerin haberi yok ya bizim haberimiz yok. Bizim şikayetimizle değil devletin sistemi, kontrolleri olması lazım. Yeni bir araç bakıyorum, galerileri de gezdik. Bayide sıfır 700 bin TL’lik otomobiller buralarda 750 bin TL. Bayide de otomobil yok, sıra var, 3-4 ay beklemeniz lazım diyorlar” tabirlerini kullandı.

“BU İŞ DEĞİŞMEZ DİYE SÖYLÜYORLAR BİZE”

Araç satın almak istediğini belirten Aslan Karapınar, “Biz de yeni bakmaya başladık lakin o fiyatları göremedik şimdi. Fiyatlarda bir değişim gözlenmiyor. Birkaç gündür önemli ciddi bakıyoruz lakin hala ikinci eller sıfırın üstünde üzere görünüyor. Satıcılar çok inanmıyorlar bu işe, diyorlar ki ‘Sıfırlar da yükselecek.’ o yüzden ikinci ellere de çok sıcak bakmıyorlar, bu iş değişmez diye söylüyorlar bize” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir