Konya’da iki ilçe arası seyahat 17 dakikaya indi

KONYA (İGFA) – Konya’’da Beyşehir-Seydişehir Yolu Açılış Töreni’ne katıldı. Merasimde konuşan Bakan Abdulkadir Uraloğlu, son 22 yıl içinde kara yolları için 152 milyar dolar yatırım gerçekleştirdiklerini ve 2002 yılında 6 bin 100 kilometreden devralınan bölünmüş yol uzunluğunu, 29 bin 400 kilometreye ulaştırdıklarını tabir etti.

Bakan Uraloğlu, ana aksların tamamına yakınını bölünmüş yol haline getirdiklerini belirterek, bölünmüş yollarla bağlanan kent sayısının 6 iken, 77’ye yükselttiklerini kaydetti.

Tükiye’nin yalçın kayalarını, derin vadilerini tünel ve viyadüklerle aştık. Köprü imal çalışmaları kapsamında; 2002 yılında 311 kilometre olan toplam köprü uzunluğunu 774 kilometreye çıkardıklarını kaydeden Bakan Uraloğlu, “Tünel yapım çalışmaları kapsamında da 50 kilometre olan tünel uzunluğumuzu 753 kilometreye yükselttik. Başlatmış olduğumuz otoyol seferberliği çerçevesinde 1.714 kilometre olan otoyol ağımızı ise 3 bin 726 kilometreye çıkardık”” dedi.

Konya ve Türkiye iktisadı için bulunduğu pozisyon itibariyle büyük ehemmiyet taşıyan Beyşehir ve Seydişehir ilçelerinin güçlendirilmesinin büyük değer arz ettiğini söz eden Uraloğlu, “Beyşehir’’de; hem Göller Yöresinin öne çıkan ömür merkezlerinden biri hem de Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerini birbirine bağlayan kıymetli bir geçiş noktası ve turizm bölgesi olduğuna dikkati çekti.

Bakan Uraloğlu, mevcut haliyle sathi kaplamalı tek yol standardında hizmet veren Beyşehir-Seydişehir yolunu, 28,3 kilometre uzunluğunda bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yola dönüştürdüklerini tabir etti. Proje kapsamında, 28 metre uzunluğundaki Kavak ve 38 metre uzunluğundaki İkili köprülerini de inşa ettiklerini de belirten Uraloğlu, güzergâhtaki trafik güvenliğini arttırarak, süratli ve konforlu ulaşım hizmeti tesis ettiklerini söyledi. Uraloğlu, yolun geometrik ve fiziki standartlarını kıymetli ölçüde yükselterek Beyşehir üzerinden Antalya’nın doğusunda bulunan Manavgat, Alanya üzere turizm merkezlerine ve Akdeniz Kıyı Yolu’na daha süratli ve kolay erişim imkânı sağladıklarını da lisana getirdi.

PROJE İLE VAKİTTEN VE AKARYAKITTAN TOPLAM 57 MİLYON LİRA TASARRUF SAĞLANACAK

Proje ile Beyşehir ile Seydişehir ortasındaki seyahat mühletini 24 dakikadan 17 dakikaya indirdiklerine dikkati çeken Uraloğlu, ““Böylece bu yolumuz ile vakitten 32 milyon lira, akaryakıttan 25 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 57 milyon lira tasarruf sağlayacağız. Etrafa ziyan veren araçların karbon emisyonunu da 3 bin 87 ton azaltarak tabiatın korunmasına katkı sunacağız. Yolumuz güzel uğurlu olsun.” dedi.

Bakan Uraloğlu, 2002 yılından bu yana Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Konya’da ulaşım ve irtibat altyapısı için yapılan çalışmalara da değindi.

Bakan Uraloğlu Konya’’da ulaşım ve bağlantı altyapı için 128 milyar 535 milyon lira yatırım gerçekleştirdiklerini belirterek, “Konya’nın bölünmüş yol uzunluğunu 167 kilometreden alıp, 1.282 kilometreye ulaştırdık. 614 kilometre tek yol güzelleştirmesi yaptık” ” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir