MİT’te İbrahim Kalın dönemi dünyada böyle yankılandı: Erdoğan’ın uzun süredir sırdaşı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı’na İbrahim Kalın’ı atadığı açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Dış Siyaset Danışmanı olarak vazife yapan Kalın, Dışişleri Bakanı olarak atanan Hakan Fidan’dan boşalan koltuğu devraldı.

Kalın, böylelikle, Erdoğan’ın 2002’den bu yana süren başbakanlığı ve cumhurbaşkanlığı devirlerinde MİT’in başına kurum dışından atanan ikinci sivil yetkili oldu.

Kalın’ın MİT’in başına geçmesi Dünya basınında geniş yer buldu.

Londra Merkezli Middle East Eye (MEE) ‘Erdoğan, sözcü Kalın’ı istihbarat başkanlığına atadı’ başlıklı haberinde Kalın için ‘Erdoğan’ın uzun müddettir sırdaşı’ dedi.

Kalın’ın 2014’ten bu yana cumhurbaşkanlığı sözcüsü ve cumhurbaşkanı dış siyaset danışmanı olarak misyon yaptığını hatırlatan MEE, yeni MİT Lideri’nin doktora derecesine sahip olduğunun altını çizdi.

Önemli hususların çözümlenmesinde vakit zaman Erdoğan’ın özel temsilcisi olarak temaslarda bulunan Kalın, bilhassa son devirde ABD ile bağların yürütülmesinde alternatif kanal olarak öne çıktı.

Haberde yeni kabine için ‘Erdoğan’ın Mevlüt Çavuşoğlu’nun yerine Fidan’ı getirdiği dışişleri bakanlığına ek olarak, Türkiye cumhurbaşkanı memleketler arası saygın eski bankacı Mehmet Şimşek’i de hazine ve maliye bakanı olarak atadı’ değerlendirmesinde bulunuldu.

‘Hayati bir rol oynadı’

Al Arabiya ise ‘Uzun müddettir Erdoğan’ın yakın arkadaşı olan Kalın, 2014’ten bu yana Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü olarak misyon yapıyordu’ dedi ve iu değerlendirmede bulundu;

‘Kalın, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın sözcüsü olarak, bilhassa Suriye ihtilafı üzere kriz durumlarında , ülkenin dış siyasetinin yönlendirilmesinde hayati bir rol oynadı’

‘Komşu ülkesinde artan tansiyonlarla karşı karşıya kalan Türkiye, insani duruşunu güvenlik çıkarlarıyla dikkatli bir formda dengelemek zorunda kaldı’ diyen Al Arabiya, Kalın’ın bu süreçte ateşkes muahedeleri yapmak ve barış görüşmelerini başlatmak için Rusya, ABD ve İran üzere büyük güçlerle uyum sağlayarak bu sürecin merkezinde yer aldığına vurgu yaptı.

Komşuda birinci manşet

Yunan Kathimerini ‘Kalın resmen MİT başkanlığına atandı’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı. Ethnos ise haberinde Kalın’ın ‘Güzel ülkem için durmak yok, yola devam…” sözlerini kullandı’ kelamlarına yer verdi.

Skai ‘Erdoğan’ın sağ kolu, mutlak güvendiği adam bundan bu türlü Türk bilinmeyen servisinin iplerini hareket ettirecek’ dedi.

Bir diğer Yunan gazetesi To Vima ‘Kalın, bâtın servislerin başına geçti’ başlığını attı. ERT Kalın’ın uzun müddettir başdanışmanı olduğuna dikkat çekti.

Kalın son devirde İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmesi süreçlerinde en faal rolü oynayan Türk yetkili oldu. Her iki ülkeyle temaslarda bulunan ve Haziran 2022’de kurulan ortak daimi düzenek toplantılarında Türk heyetine başkanlık eden İbrahim Kalın, bu süreçlerdeki rolüyle isminden kelam ettiren yetkililer ortasında oldu.

Proto Thema bir müddettir Kalın’ın MİT’İn başına geçirileceğinin belirtildiğini hatırlattı ve resmi açıklama sonrası argümanın doğrulandığını yazdı.

Alman Spiegel ‘Erdoğan, Seçim zaferinin akabinde neredeyse tüm kabine mevkilerini doldurdu’ dedi.

Nikei Asia ise eski MİT Lideri Hakan Fidan’ın Dışişleri Bakanı olduğunu yazdı ve ‘özerk diplomasiye devam etmesi muhtemel’ yorumunda bulundu.

Yeni Kabineyi Mehmet Şimşek üzerinden yorumlayan Wion ise ‘Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Ortodoks iktisada dönüş kelamı verdi. Ülkenin yeni maliye bakanı, uzun süredir liberal siyasetlerden yana’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir