Ukrayna’nın işgalini eleştiren yaşlı Rus kadını sürükleyip otobüsten attı

Rusya’da Ukrayna’nın işgalini ve Putin’i eleştiren yaşlı bir bayanın otobüsten yerlerde sürüklenerek atıldığı manzaralar gündem oldu.

Sosyal medyada paylaşılan görüntüde, yaşlı bir kadın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ve idaresini sert sözlerle eleştiriyor. Rus askerlerin plastik ayakkabılarla savaşmaya zorlandığını söyleyen bayan, “Her şeyi çaldılar, askerleri köhnemiş tanklarda bıraktılar. İşte bu bizim İmparatorluğumuz. B..ka batmış bir imparatorluk“ diyor.

Otobüsteki bir diğer bayan yolcununsa yaşlı bayana daha evvel Ukrayna’da yaşadığı için Rusya’ya karşı önyargılı olabileceğini söylediği duyuluyor. Yaşlı Rus ise “Sadece çocukken iki sefer gittim. Orada tanıdığım yok” diye cevap veriyor.

O sırada siyah kıyafetli bir adam birdenbire bayanı yerinden kaldırıp yerlerde sürükleyerek otobüsten atıyor. Etraftakilerin adamı durdurmaya çalışmaması dikkat çekiyor.

BAZI BİREYLER ADAMA TAKVİYE VERDİ

Başkent Moskova’daki Dolgoprudny semtinde yaşanan olayın imgeleri toplumsal medyada büyük ses getirdi. Birçok kişi, yaşlı bir bayanın hayatını tehlikeye sokarak otobüsten bu biçimde atılmasına reaksiyon gösterdi.

Hükümeti destekleyen birtakım bireylerse Rus idaresiyle dalga geçenlere yönelik her türlü reaksiyonun haklı olduğunu savundu. Bir kişi “Bırakın nine Ukrayna’da Nazilerle birlikte savaşsın” tabirlerini kullanırken diğer biri de “Yaşlılara bu türlü davranan bir halk kaybetmeye mahkumdur” dedi.

Rusya’nın 24 Şubat’ta başlayan Ukrayna işgali ülke içinde de savaş zıddı seslerin yükselmesine yol açmıştı. Putin’e yakın birtakım şahıslar de işgal kararını eleştirirken protestolarda yüzlerce kişi gözaltına alınmıştı.

Rusya’nın ilan ettiği kısmı seferberlik nedeniyle birçok Rus, Ukrayna’da savaşmamak için ülkeyi terk etmişti. Moskova ise savaş aksisi sesleri susturmak için birtakım sert tedbirlere başvuruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir