‘Boris Johnson’ soruşturması: BBC Mütevelli Heyeti Başkanı istifa etti

Britanya Yayın Kuruluşu (BBC) Mütevelli Heyeti Başkanı Richard Sharp, 2021 yılında vazifeye atanırken periyodun İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a ferdî bir borç almasında aracı olduğunu beyan etmediğinin saptanmasının akabinde misyonundan istifa etti.

BBC Mütevelli Heyeti de istifa akabinde bir açıklama yaptı ve Richard Sharp’ın istifa kararını anladıklarını ve kabul ettiklerini bildirdi. Heyetin açıklamasında, “BBC’ye çok faal bir Mütevelli Heyeti Başkanı olan, çalışma arkadaşlarının çok kıymet verdiği ve hürmet duyduğu Richard’a teşekkürlerimizi kayda geçirmek isteriz. BBC Mütevelli Heyeti Richard Sharp’ın dürüst bir insan olduğu inancındadır” sözleri kullanıldı.

RISHI SUNAK SORUŞTURMA TALİMATI VERMİŞTİ

Richard Sharp’ın Johnson’un 800 bin sterlin fiyatındaki borcuna kefil bulmakta aracı olduğunun ve bundan sonra yeniden Johnson tarafından BBC Mütevelli Heyeti Başkanlığı’na önerildiği, Sunday Times gazetesinin haberiyle ortaya çıkmıştı.

Bu haberin yarattığı tartışmalar ve BBC’nin bağımsızlığı konusundaki sorular üzerine Başbakan Rishi Sunak bu yılın Ocak ayında bağımsız bir soruşturma talimatı vermişti.

Savcı Adam Heppingstal’ın yürüttüğü soruşturmada, Sharp’ın Şubat 2021’de BBC Mütevelli Heyeti Başkanlığı’na atama sürecinde, bu borç konusundaki bütün detayları beyan edip etmediği ve kamu misyonuna atamalar konusundaki kuralları ihlal edilip edilmediği incelendi.

SORUŞTURMA RAPORU BUGÜN YAYINLANDI

Richard Sharp, bugün yayınlanan raporda belirlenen ihlalin ‘kasıtlı’ olmadığının kayda geçtiğini lakin BBC’nin çıkarlarını öncelediği için istifa etmeye karar verdiğini söyledi.

2021 yılının Ocak ayında, o sırada başbakan olan Boris Johnson tarafından BBC Mütevelli Heyeti Başkanlığı’na önerilen Sharp, Parlamento’nun Kültür, Medya ve Spor Karma Kurulu’nda dinlendikten sonra vazifeye atanmıştı.

BBC Genel Müdürü Tim Davie, konuya ait açıklamasında, Richard Sharp’tan, yerine yeni bir isim belirlenebilmesi için, misyonu Haziran ayı sonuna kadar sürdürmesini rica ettiklerini, onun da bunu kabul ettiğini söyledi.

‘BBC’NİN PRESTİJİ ÖLÇÜSÜZ ZİYAN GÖRDÜ’

Muhalefet Emekçi Partisi’nin kültür sözcüsü Lucy Powell ise Sharp’ın kuralları ihlal etmesinin BBC’nin prestijine ölçüsüz ziyan verdiğini söyledi ve Başbakan Sunak’ın Sharp’ı, raporu beklemeden, haftalar evvel vazifeden almış olması gerektiğini savundu. Sharp’ın yerine gelecek isim belirlenirken hakikaten bağımsız ve sağlam bir süreç izlenmesini talep etti.

RAPORDA NE VAR?

Richard Sharp hakkında hazırlanan raporda, kamu vazifesine atama kuralları kapsamında iki ihlâl tespit ediliyor. Soruşturmayı yürüten savcı Adam Heppinstall, Richard Sharp’ın vazifeye getirilmeden evvel kendisiyle mülakat yapan karma kurula beyan etmediği iki detayın da eski başbakan Boris Johnson karşısında bağımsız kalamayacağı algısını oluşturma potansiyeli taşıyan bahisler olduğu sonucuna varıyor.

Rapora nazaran Sharp, 2020 yılının Kasım ayında misyona başvurmadan evvel vaktin başbakanı Johnson’a Mütevelli Heyeti Başkanlığı için başvurmak istediğini söylediğini beyan etmemiş.

İkinci olarak ise Sharp, başvurduğu misyon için mülakata girmeden evvel Boris Johnson’a, almak istediği şahsî borca kefil olabilecek şahısla irtibatını sağlayacağını söylemiş ve bunu da komitedeki sözünde beyan etmemiş. Savcı Heppinstall bunların, mülakat sırasında açıklansaydı, karma komitede Sharp’ın periyodun başbakanından bağımsız olmayabileceği algısı yaratabilecek noktalar olduğunu söylüyor.

Buna karşılık Sharp’ın, işe başvurma dileğini Boris Johnson’a söylerken ya da onu borcuna kefil olabilecek Kanadalı milyoner Sam Blyth ile tanıştırmayı teklif ederken, Mütevelli Heyeti Başkanlığı’na atanma konusunda başbakanı etkilemeyi amaçladığına ait bir delil bulunamadığı da belirtiliyor. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir