Türk şirketleri Orta Asya’da yatırım radarında

BURSA (İGFA) – Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Endüstrici ve İş İnsanları Derneği (DOSABSİAD) Yönetim Kurulu Lideri Nilüfer Çevikel, Kırgısiztan’ın başşehri Bişkek’te gerçekleşen Türkiye-Kırgızistan İş Forumu programına katılarak, Türk yatırımcılar için Orta Asya’nın kapılarını araladı. Türkiye’den Bursa’yı temsil eden tek yetkili olan DOSABSİAD Başkanı Çevikel, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov tarafından düzenlenen özel yemekte, Kırgızistan Bakanlar Kurulu Lideri Akılbek Caparov, Ekonomi ve Ticaret Bakanı Daniyar Amangeldiyev, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan ve birçok devlet yetkilisiyle de temaslarda bulundu.

TÜRK YATIRIMCILARA DEĞERLİ AVANTAJLAR SUNUYOR

Kırgızistan Hür Bölgesi’nde faaliyette bulunan fabrikaları ziyaret eden ve program kapsamında düzenlenen B2B görüşmelere katılan Lider Çevikel, dokumacılık kesiminde yeni taleplerin yanı sıra bölgenin yatırıma müsait olduğu ve vergi avantajlarının bulunduğu bilgisini paylaştı. Çevikel, “Kırgızistan’da dokuma dalına olan taleplerin arttığını gözlemliyoruz. Bu bölgenin yatırıma uygunluğu ve sağladığı vergi avantajları Türk iş insanları için değerli bir fırsat sunuyor. Ayrıyeten gerçekleştirilen toplantılarda, ülkedeki iş ortamıyla ilgili ayrıntılı bilgiler edindik ve lokal yöneticilerle yakın işbirliği fırsatları hakkında istişarelerde bulunduk. Kırgızistan’ın sunduğu fırsatları en düzgün formda kıymetlendirmek ismine yatırımcılarımıza elimizden gelen takviyesi sağlamaya devam edeceğiz.” tabirlerini kullandı.

İŞ BİRLİĞİ İÇİN TÜM DAYANAĞI SAĞLAMAYA HAZIRIZ

Türk iş beşerlerine yatırım davetinde bulunan Ekonomi ve Ticaret Bakanı Daniyar Amangeldiyev, “Kırgızistan, coğrafik pozisyonu, doğal kaynakları ve genç ve dinamik nüfusuyla kıymetli bir yatırım merkezi haline gelmektedir. Ülkemiz, son yıllarda yürüttüğü istikrarlı ekonomik siyasetler ve yatırımcı dostu ıslahatlarla dikkat çekmektedir. Kırgızistan Hükümeti olarak, yatırımcılarımızı ülkemize davet etmekten ve işbirliği imkanlarına kapılarımızı açmaktan büyük memnunluk duyuyoruz. Türk yatırımcılarının, Kırgızistan’daki potansiyeli keşfetmeleri ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmeleri için elimizden gelen tüm dayanağı sağlamaya hazırız. Ülkemizin istikrarlı ve öngörülebilir iş ortamıyla, başarılı ve karlı bir iş birliği gerçekleştireceğimize inanıyoruz” dedi. Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan ise Türk yatırımcısına her vakit takviye olmak için hazır olduklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir